- Dzięki podpisanej umowie nabycia udziałów w Grupie COMPO EXPERT, Grupa Azoty jeszcze bardziej wzmocni swoją międzynarodową pozycję wśród liderów rozwiązań dla rynku agro. Wejście w obszar nawozów specjalistycznych stanowi także bardzo istotny krok w dostępie Grupy do innowacyjnych technologii i unikatowego know-how. To również dowód na to, jak efektywnie polskie firmy potrafią wykorzystywać szanse biznesowe z korzyścią dla polskiej chemii i polskiej gospodarki. Grupa Azoty, która jeszcze kilka lat temu była zagrożona wrogim przejęciem, dziś, dzięki połączonej sile zintegrowanych zakładów bierze udział w procesach akwizycyjnych w Europie - podkreśla dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
- Jesteśmy dumni z dotychczasowych osiągnięć COMPO EXPERT. Na słowa uznania zasługuje zarówno zarząd jak i pracownicy, którzy przekształcając firmę w lidera rynku spowodowali, że COMPO EXPERT w ostatnich latach może pochwalić się stałym wzrostem sprzedaży, zdecydowanie przewyższając osiągnięcia swoich konkurentów. Jesteśmy pewni, że spółka będzie kontynuowała ten wzrost. Życzę COMPO EXPERT wielu sukcesów w przyszłości - już z Grupą Azoty jako nowym właścicielem – mówi Joseph Pacini, prezes i współzałożyciel XIO.
Grupa COMPO EXPERT jest niezależnym, globalnym producentem nawozów specjalistycznych o wysokiej wartości dodanej, skierowanych do odbiorców profesjonalnych na rynkach Azji, Europy, obu Ameryk i Afryki Południowej. Kluczowe aktywa produkcyjne firmy zlokalizowane są w Krefeld w Niemczech oraz Vall d`Uixo w Hiszpanii.
Portfolio produktowe COMPO EXPERT będzie uzupełnieniem dotychczasowej, różnorodnej oferty wysokotonażowych produktów Grupy Azoty. Wniesie zaawansowane rozwiązania w zakresie nawozów specjalistycznych: otoczkowanych (CRF- controlled release fertilizers) i wolnodziałających (SRF- slow release fertilizers), nawozów do fertygacji i dolistnych, nawozów płynnych i biostymulatorów, jak też specjalistycznych nawozów NPK o wysokiej koncentracji składników pokarmowych.
- Nawozy specjalistyczne to grupa produktów, o którą od dawna chcieliśmy uzupełnić ofertę dla naszych klientów. Dzięki potencjałom wykwalifikowanych kadr Grupy COMPO EXPERT zamierzamy budować pozycję rynkową Grupy Azoty w nowych segmentach biznesowych jakimi są nawozy dla wielkoobszarowych plantacji warzywniczych, ogrodniczych oraz sadowniczych w blisko 100 krajach na pięciu kontynentach – dodaje prezes Wardacki.
Nawozy specjalistyczne to zaawansowane technologicznie produkty przeznaczone głównie do upraw wysokowartościowych na plantacjach owoców, warzyw i roślin ozdobnych a także do utrzymania terenów zielonych. Produkty specjalistyczne mogą być również stosowane do upraw pod przykryciem lub szklarniowych, a także do trawników i najwyższej jakości muraw sportowych w każdej szerokości geograficznej.
Finalizacja transakcji nastąpi po wyrażeniu zgody Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Grupy Azoty S.A. oraz uzyskaniu niezbędnych zgód rynkowych wymaganych przez właściwe organy kontroli łączenia przedsiębiorstw, w niektórych krajach prowadzenia działalności, co powinno nastąpić nie wcześniej niż w 4 kwartale 2018 r. i nie później niż w 1 kwartale 2019 r.
Jeśli akwizycja Grupy COMPO EXPERT dojdzie do skutku, będzie to druga inwestycja Grupy Azoty na rynku niemieckim, która w 2010 roku przejęła ATT Polymers, spółkę działającą w segmencie tworzyw sztucznych.
Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W maju 2017 roku Grupa zaprezentowała zaktualizowaną strategię do roku 2020. Wśród kluczowych kierunków rozwoju znajdują się: ukończenie procesu konsolidacji Grupy Kapitałowej, wzmocnienie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie, umocnienie drugiego filaru operacyjnego poprzez rozwój działalności pozanawozowej oraz generowanie i wdrażanie innowacji będących dźwignią rozwoju sektora chemicznego. Grupa Azoty integruje polską chemię. Połączenie potencjałów zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla pozwoliło nie tylko na pozostawienie kluczowych spółek przemysłu chemicznego w polskich rękach, ale także na liczne synergie kosztowe. Do 2017 roku konsolidacja w obszarze zakupów strategicznych, produkcji, remontów, logistyki i IT przyniosła oszczędności szacowane na co najmniej 710 mln zł. Współpraca w ramach Grupy Azoty daje wielowymiarowe korzyści polskiej gospodarce, całej Grupie jak i poszczególnym zakładom i ich pracownikom.
Głównymi doradcami Grupy Azoty przy transakcji byli PwC (doradztwo transakcyjne i podatkowe) oraz CMS Niemcy (doradztwo prawne).