Kontenerowa komora fitotronowa, która stanęła obok CBR Grupy Azoty S.A. w Tarnowie umożliwi spółce prowadzenie badań przy kontrolowanych parametrach, takich jak: temperatura, natężenie światła, poziom dwutlenku węgla, czy wilgotność. Inwestycja pozwoli sprawdzić wpływ testowanych preparatów nawozowych na badane rośliny w różnych dawkach i formulacjach, niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych. Koszt fitotronu to ok. 1,5 mln złotych. Docelowo przy Centrum Badawczo-Rozwojowym powstanie również szklarnia badawcza, która zwiększy możliwości spółki w zakresie badań wzrostu roślin i procesów zachodzących w glebie.
Badania wazonowe, czyli przeprowadzane w warunkach kontrolowanych, m.in. w fitotronie wykorzystywane są do zgłębiania zagadnień z zakresu fizjologii roślin, chemii rolnej, uprawy roślin czy ekologii. Ich istotą jest obserwacja reakcji roślin we wczesnym etapie ich rozwoju na badany czynnik lub określenie wpływu czynnika na istotne parametry fizyko-chemiczne gleby. Do tej pory badania te były zlecane przez Grupę Azoty zewnętrznym partnerom. Uruchomienie fitotronu przy CBR znacznie usprawni prace badawcze w tym zakresie.
Dzięki uruchomieniu fitotronu, eksperci Grupy Azoty będą mogli w efektywny sposób określić najbardziej prawdopodobne poziomy reakcji roślin na badany czynnik. Do innych zalet tego typu badań należy zaliczyć: kontrolę wilgotności podłoża, która należy do jednego z ważniejszych czynników silnie różnicujących wyniki, ale również zapewnienie możliwie jednakowych warunków środowiskowych dla stosowanych kombinacji.
Grupa Azoty to krajowy lider rynku nawozowego, od 95 lat wprowadzamy na rynek nawozy, które spełniają wymagania coraz bardziej wymagających klientów. Doskonale wiemy więc, jak ważna dla klientów końcowych jest optymalizacja nawożenia. Ta z kolei powinna przekładać się na wzrost plonów, przy zachowaniu dobrych cech jakościowych biomasy. Nie mam wątpliwości, że uruchomiony fitotron istotnie zwiększy nasze zdolności w zakresie wprowadzania na rynek optymalnych formuł nawozowych – zarówno w kontekście bezpieczeństwa dla środowiska, ale również efektywności nowych produktów. Warto dodać, że fitotron jest kolejnym projektem z obszaru B+R, wpisującym się w nasz strategiczny projekt „Zielone Azoty” – tym razem w obszarze Agro – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
W fitotronie Grupy Azoty zostały zamontowane energooszczędne diody LED emitujące światło, którego natężenie i czas „nasłonecznia” można regulować w zależności od aktualnych potrzeb badawczych. Zmianom podlega również stopień wilgotności oraz symulowana siła wiatru. Wszystkie te parametry sterowane są komputerowo, z możliwością dokładnego zaplanowania konkretnego okresu wegetacyjnego.