30 czerwca 2025 r. w siedzibie Grupy Azoty Police odbyło się wydarzenie POLICE Logistics Hub – inicjatywa związana z rozbudową Portu Morskiego w Policach oraz stworzeniem nowoczesnego zaplecza logistycznego na potrzeby regionu i przemysłu. Spotkanie zgromadziło wielu przedstawicieli władz, zarządów spółek związanych z infrastrukturą i energetyką, partnerów biznesowych, przedstawicieli świata nauki, a także media i ekspertów branżowych.
Podczas wydarzenia w obecności kluczowych interesariuszy podpisano porozumienia inwestycyjne związane z rozwojem infrastruktury kolejowej, zapewnieniem dostaw energii czy planowanymi projektami z zakresu offshore. W centrum uwagi znalazły się działania związane z budową nowoczesnego węzła kolejowego i budową nowej linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego Police, a także plany energetycznego zabezpieczenia rozwijającego się obszaru przemysłowego we współpracy z firmą Enea.
— POLICE Logistics Hub to odpowiedź na
rosnące potrzeby logistyczne zarówno Grupy Azoty, jak i całego regionu. Naszym
celem jest stworzenie nowoczesnego centrum dystrybucji i przeładunku,
które będzie impulsem rozwojowym dla Pomorza Zachodniego. Port w Policach ma
ogromny potencjał – chcemy to w pełni wykorzystać, przekształcając go w kluczowe
ogniwo w łańcuchu dostaw surowców i produktów dla branży chemicznej,
przemysłowej i energetycznej – wskazuje Andrzej Dawidowski, wiceprezes
zarządu Grupy Azoty S.A., prezes zarządu Grupy Azoty Police.
— Rozbudowa portu w Policach to nie tylko projekt lokalny – to istotny element wzmacniający konkurencyjność portów całego wybrzeża Bałtyku. Naszym celem jest, by Police stały się regionalnym liderem w obsłudze ładunków gazowych, płynnych oraz masowych. Zwiększymy przepustowość przeładunkową i otworzymy port na nowe kierunki handlowe. Budujemy port przyszłości; elastyczny, zintegrowany z koleją, nowoczesny technologicznie i przyjazny środowisku – zaznaczył Dariusz Budzik, prezes zarządu Morskiego Portu Police.
Integralną częścią projektu będzie modernizacja infrastruktury kolejowej, w tym
budowa dedykowanej linii 437, umożliwiającej efektywne połączenie portu z krajową siecią transportową.
— Dzięki współpracy z Grupą Azoty i Portem Morskim Police, tworzymy realne
możliwości logistyczne w zachodniej części kraju. Nowa linia kolejowa to
kluczowy element zwiększający efektywność przewozów i skracający czas dostaw –
zaznaczył Marcin Mochocki, wiceprezes
PKP S.A., członek zarządu PKP PLK odpowiadający za realizacje inwestycji PKP
Polskich Linii Kolejowych S.A.
Wydarzenie stało się również okazją do zacieśnienia współpracy z sektorem
energetycznym. Grupa Enea, jeden z kluczowych dostawców energii w regionie, zadeklarowała wolę podjęcia współpracy
w zakresie zapewnienia dostaw energii elektrycznej – w większości z odnawialnych źródeł energii (OZE) – na potrzeby nowych terenów inwestycyjnych
zlokalizowanych w Porcie Police.
- Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Eneą a Grupą Azoty to wyraz wspólnej woli działania na rzecz budowy nowoczesnego, bezpiecznego i zrównoważonego zaplecza energetycznego dla rozwijających się terenów inwestycyjnych w Porcie Morskim Police. To partnerstwo ma dla nas szczególne znaczenie – zarówno pod względem skali, jak i perspektyw, które otwiera. Grupa Azoty to filar polskiego przemysłu chemicznego, a Port Morski Police staje się jednym z kluczowych węzłów logistycznych tej części Europy. Dla Enei – jako dostawcy energii i aktywnego uczestnika transformacji energetycznej – to doskonała przestrzeń do wdrażania innowacyjnych rozwiązań energetycznych - powiedział Grzegorz Kinelski, prezes Enei.