Ze strony Grupy Azoty porozumienie podpisali wiceprezesi zarządu Tomasz Hryniewicz i Grzegorz Kądzielawski, a ze strony Air Liquide wiceprezes oraz członek komitetu wykonawczego Émilie Mouren-Renouard i prezes Air Liquide Polska Xavier Pontone. Porozumienie dotyczy wspólnej analizy możliwości wdrożenia pilotażowego projektu produkcji biometanu z odpadów rolniczych, optymalnego wykorzystania gazów odpadowych i poabsorpcyjnych z instalacji przemysłowych Grupy Azoty w celu zmniejszenia bezpośredniej emisji, optymalizacji gospodarki wodorem i CO2, oraz w zakresie oceny możliwości zastosowania przez Grupę Azoty technologii Air Liquide służących do wychwytywania dwutlenku węgla.
Celem zawartego porozumienia jest rozwój projektów wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez wdrażanie rozwiązań zmniejszających wpływ produkcji na środowisko naturalne.
Porozumienie zostało podpisane w trakcie Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości zorganizowanego w związku z wizytą w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W Forum uczestniczyli m.in. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.
Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Grupa intensywnie poszukuje możliwości rozwoju nie tylko na rynku polskim, ale również poza granicami kraju. Istotnym krokiem w tym kierunku było przejęcie w 2018 roku Grupy Compo Expert, jednego z czołowych graczy światowego rynku nawozów specjalistycznych.
Air Liquide to światowy lider w dziedzinie gazów, technologii i usług dla przemysłu i ochrony zdrowia. Air Liquide jest obecna w 80 krajach na świecie, zatrudniając około 66 tysięcy pracowników i obsługując ponad 3,6 miliona klientów i pacjentów.. W naszym kraju grupa rozpoczęła działalność w 1995 r. Obecnie zatrudnia w Polsce blisko 800 pracowników i jest kluczowym producentem i dystrybutorem gazów technicznych, spożywczych, specjalnych i medycznych.