Tradycyjnie w weekend przypadający na przełomie września i października swoje święto obchodzą pracownicy Grupy Azoty S.A. Tegoroczne obchody Święta Pracowników największych tarnowskich zakładów odbyły się już po raz trzydziesty pierwszy.
Święto rozpoczęła kameralna uroczystość złożenia kwiatów przed pomnikiem i tablicami pamiątkowymi usytuowanymi przy budynku dyrekcji zakładów. Biorą w niej udział przedstawiciele władz firmy, pracowników oraz lokalnej społeczności. Najważniejszą częścią wydarzenia jest Gala Święta Pracowników, na której honorowani są zarówno najbardziej zasłużeni pracownicy, jak również osoby posiadające najdłuższy staż pracy. Nieodłącznym elementem jest msza święta w mościckim kościele, która wieńczy świąteczne obchody.
- Grupa Azoty to jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie. Firma, która konsekwentnie wprowadza innowacyjne rozwiązania zmieniające oblicze Polskiej i europejskiej chemii. Osiągnięcie tej silnej pozycji, którą dziś na rynkach międzynarodowych zajmuje Grupa Kapitałowa nie byłoby możliwe bez wielu pokoleń Pracowników tarnowskiej Grupy Azoty S.A. Siła Grupy Azoty jest szczególna - składają się na nią potencjały 4 wielkich polskich spółek chemicznych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna oraz wielu spółek, również zagranicznych tworzących dzisiaj potężną Grupę Kapitałową. To Pracownicy zawsze byli, są i pozostaną najważniejszą siłą Grupy Azoty, to Oni stanowią najważniejszy kapitał przedsiębiorstwa. Każdego dnia, z zaangażowaniem budują wartość Grupy Kapitałowej i Polskiej Gospodarki. Podziękowaniem za zaangażowanie i codzienną pracę jest m.in. Gala Święta Pracowników, na której zasłużeni pracownicy otrzymają Odznaczenia Państwowe, Odznaczenia Zakładowe oraz nagrody dla Jubilatów z 50-, 45- i 40-letnim stażem pracy – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
- 1927 rok to ważna data dla przyszłego zakładu, dla obecnej Grupy Azoty. To właśnie wtedy zapadła decyzja o budowie fabryki, która miała jasno postawiony cel. Rolnicza część Małopolski potrzebowała impulsu i wsparcia, by to rolnictwo stało się bardziej opłacalne. Plan zakładał również, by miejscowi rolnicy znaleźli pracę w zakładach. To się udało - zakładany plan przyniósł efekt. W tarnowskich zakładach azotowych pracowały pokolenia. Praca tutaj stała się punktem honoru dla wielu mieszkańców Tarnowa i okolicznych miejscowości. To miejsce stale się rozwija, przynosi nowe innowacyjne rozwiązania - również w obszarze krajowego rolnictwa. Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom Grupy Azoty i pogratulować sukcesu, który bez nich byłby niemożliwy - mówi Ryszard Pagacz, Wicewojewoda Małopolski.
Z uwagi na to, że ze względu na pandemię w roku 2020 Gala Święta Pracowników nie mogła się odbyć, w tym roku wyróżnione zostało rekordowe grono 260 osób. Odznaczenia państwowe otrzymało 45 osób, a odznaczeniami zakładowymi „Zasłużony dla Grupy Azoty S.A.” zostało wyróżnionych 35 pracowników. Najdłuższym stażem w firmie może natomiast poszczycić się aż 180 osób. W tym gronie pięćdziesięciolecie pracy świętuje 6 osób, czterdziestopięcioletnim stażem może poszczycić się 59 pracowników, a czterdzieści lat w tarnowskich zakładach przepracowało 117 osób.
Dodatkowy element tegorocznego Święta stanowił pokaz specjalny filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – oficjalnej produkcji uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego. Grupa Azoty jest Mecenasem filmu.
Święto Pracowników w tarnowskich Zakładach Azotowych jest obchodzone od 1990 roku.