Rozwiń menu
Wyszukaj
Grupa Kapitałowa Grupa Azoty
Wybierz spółkę
Wybrane działania
Wybrane działania

Nasza firma to nie tylko chemia, to także misja, którą wykonujemy codziennie. Jej efekty widać w postaci wsparcia, jakiego udzielamy podmiotom na wielu płaszczyznach.

Poniżej prezentujemy wybrane działania CSR naszych spółek w 2021 roku.

Grupa Azoty S.A.Rozwiń

Edukacja i kultura          
W przekonaniu, że edukacja dzieci i młodzieży to proces wymagający szczególnej uwagi, stanowiący o przyszłości polskiego społeczeństwa, Grupa Azoty od lat podejmuje inicjatywy w tym zakresie. Tak też było i tym razem, gdy w laboratoriach Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty S.A. w Tarnowie, 28 maja, odbył się finał Eliminacji Krajowych WorldSkills Poland 2021 w kategorii technik laboratorium chemicznego. Głównym organizatorem był WorldSkills Poland we współpracy z Grupą Azoty S.A. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zwycięzca konkursu reprezentować będzie Polskę na zawodach WorldSkills w Szanghaju w 2022 roku.

Grupa Azoty S.A. w bieżącym roku kontynuuje współpracę z Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA, które jest miejscem spotkania wielu pokoleń i radości tworzenia społeczności. Swoją misję Centrum realizuje wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w tym Seniorów. Realizując liczne projekty międzynarodowe, regionalne oraz lokalne KANA stara się włączać w kształtowanie społeczeństwa, co też doskonale wpisuje się w cele jakie w swojej Polityce Społeczno-sponsoringowej deklaruje Grupa Azoty.

Grupa Azoty S.A. wspiera także działania kulturalne w regionie. Tarnowska Spółka została Partnerem wystawy plenerowej „Mościce mam w sercu”, która zlokalizowana była przy bramie głównej Grupy Azoty oraz przy budynku Centrum Sztuki Mościce. Przedstawiono na niej kilkaset fotografii archiwalnych z lat 1927-1996, które pochodzą z kronik Centrum Sztuki Mościce, zasobów archiwalnych Grupy Azoty S.A., archiwów Zespołu Szkół Technicznych oraz albumów rodzinnych osób prywatnych.

W ramach działań edukacyjnych skierowanych do najmłodszych Strażacy z Grupy Azoty S.A. udali się z prelekcją na spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej w Niedomicach. Tematem spotkania było przybliżenie uczniom pracy strażaka oraz działalności Zakładowej Straży Pożarnej w firmie chemicznej.

Z okazji Dnia Ziemi Grupa Azoty S.A. zaprosiła dzieci do konkursu Budujemy domki dla owadów. Zadaniem uczestników konkursu było zbudowanie domków dla owadów, które to umożliwiają im nocleg i schronienie oraz miejsce do przezimowania. Na konkurs wpłynęło ponad 100 prac. Tego typu inicjatywy przyczyniają się do zwiększenia świadomości nt. odpowiedzialności za środowisko naturalne w którym żyjemy.

Sport
W drugim kwartale tego roku w Wiśle odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji Pucharu Grupy Azoty, który minionej zimy odbywał się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich. Nagrodzeni zostali najlepsi zawodnicy i zawodniczki, ich trenerzy, a także najlepsze drużyny klasyfikacji klubowej. Od 2014 roku Grupa Azoty S.A. nieprzerwanie jest Głównym Partnerem Narodowego Programu Biegów Narciarskich, od wielu lat jest także Głównym Partnerem Polskiego Związku Narciarskiego oraz Strategicznym Partnerem Polskiego Narciarstwa Biegowego.

Wśród działań społeczno- sponsoringowych nie sposób nie wspomnieć o Grupie Azoty S.A jako Głównym Partnerem także piłkarskiej Unii Tarnów. W ramach umowy Grupa Azoty S.A. w dużej mierze wspierać będzie szkolenie dzieci i młodzieży w wielu grupach wiekowych. Zaangażowanie finansowe obejmować będzie nie tylko sekcję piłki nożnej, ale także drużynę futsalu.

Zdrowie i bezpieczeństwo
Grupa Azoty S.A. doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważne zwłaszcza w czasie pandemii jest dzielenie się darem krwi. W odpowiedzi na ten apel w br. na terenie tarnowskich zakładów zorganizowane zostały akcje krwiodawcze, której organizatorem we współpracy z Grupą Azoty S.A. był Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża im. T. Chałubińskiego przy Grupie Azoty.     

W trosce o bezpieczeństwo swoich pracowników-rowerzystów oraz dbanie o ekologię poprzez wybór właśnie tego środka transportu Grupa Azoty S.A. 21 maja z okazji Dnia dojazdu Rowerem do Pracy rozdawała swoim pracownikom poruszającym się jednośladem okolicznościowe gadżety, dzięki którym rowerzyści będą mogli zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg.

Grupa Azoty S.A. włączyła się w akcję zbierania plastikowych zakrętek dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, koło w Tarnowie. W ramach działań CSR Grupa Azoty zaproponowała konkurs dla szkół podstawowych z terenu Tarnowa polegający na uzbieraniu jak największej ilości zakrętek. Dziesięć klas, które brało udział w konkursie w sumie uzbierało prawie 800 kg zakrętek.

​W ramach działań z zakresu CSR Grupa Azoty zorganizuje kolonie dla dzieci z poszkodowanych rodzin z Nowej Białej. Grupa Azoty S.A. zadeklarowała wsparcie mieszkańców, którzy zostali poszkodowani w pożarze w Nowej Białej, poprzez organizację i sfinansowanie kolonii dla dzieci z poszkodowanych rodzin. Kolonie odbędą się na przełomie lipca i sierpnia. Będzie mogło wziąć w nich wziąć udział 25 dzieci. W koloniach wezmą udział dzieci i młodzież w wieku do 18 lat, a miejscem wypoczynku będzie Darłówek nad Bałtykiem.

W ramach pozostałych działań Grupa Azoty wsparła w formie rzeczowej:

  • Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych w piłce ręcznej,
  • Zimowy Turniej Oyama Karate,
  • XI edycję Ogólnopolskiego konkursu Plastycznego „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy, 
  • Drużynę piłkarską WESTOVIA Tarnów,
  • XVII Bieg Sanguszków organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Ogrodnik”,
  • Międzyszkolny Konkurs Chemiczny „Z chemią na Ty” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Szynwałdzie,
  • Finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Informatycznej Młodzieży – nagroda za 1 miejsce,
  • 1/8 finału Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w piłce ręcznej organizowaną przez MKS Pałac Młodzieży w Tarnowie.
Grupa Azoty PoliceRozwiń

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. w ramach polityki Społecznej Odpowiedzialności Biznesu regularnie angażuje się w lokalne inicjatywy. Dobre relacje z otoczeniem są dla nas bardzo ważne, dlatego każdego roku wspieramy wybrane przedsięwzięcia i pomagamy potrzebującym.

W 2021 ponownie włączyliśmy się do walki z pandemią. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie otrzymał środki na dwie komory laminarne, których zakup znacznie przyspieszył prowadzone badania genetyczne wykorzystywane m.in. w diagnostyce zakażeń wirusowych. Wspieramy także działalność Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi, bo wiemy, że bez krwi nie ma życia.

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia to nie tylko leczenie, ale też profilaktyka. Dbamy o promocję zdrowego trybu życia, dlatego patronujemy licznym imprezom sportowym, takim jak turnieje szermiercze organizowane przez Zachodniopomorski Związek Szermierczy, IX. Bieg Mikołajkowy, Grupa Azoty Dziki Weekend czy finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet. Razem z Klubem Sportowym Akademia Judo zorganizowaliśmy Grupa Azoty Olympic Summer Camp – wyjątkowy obóz, który ściągnął do nadmorskiego Dźwirzyna dzieci trenujące judo z całego kraju. Finansujemy też działalność Uczniowskiego Klubu Sportowego „CHAMPION”, który tworzą dzieci, młodzież i dorośli trenujący tenis stołowy. Zawodnicy uczestniczą w rozgrywkach ligowych, zawodach lokalnych a także imprezach ogólnopolskich. Kontynuujemy współpracę z Klubem Piłkarskim Chemik Police, który poza grą w sezonie 2020/2021 w III lidze, prowadzi także Akademię Piłkarską, zrzeszająca dzieci z Polic i okolic.

Ufundowaliśmy nagrody dla Laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu „Energia a środowisko”, który zwracał uwagę na problematykę środowiskową, a także VIII Konkursu Chemicznego dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego. Oba konkursy zorganizował Zespół Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie, z którym nasza Spółka ściśle współpracuje.

Jak co roku, wspieramy także wyjazdy harcerzy z Hufca Police, które sprzyjają wychowaniu młodzieży oraz kształtowaniu ich postaw patriotycznych. Wsparliśmy też piknik rodzinny dla lokalnej społeczności, przygotowując plac zabaw oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.

Od początku roku angażowaliśmy się w liczne akcje charytatywne. Przekazaliśmy pieniądze na leczenie mieszkanki gminy Police, chorej na rdzeniowy zanik mięśni. Realizujemy projekty z Fundacją Polskich Wartości, m.in. Paczkę dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Wsparliśmy też naszego pracownika, przekazując środki na odbudowę domu, który spłonął w pożarze. Współpracujemy ze Spółdzielnią Socjalną Pożyteczni, która działa na rzecz osób niepełnosprawnych i pomaga im spełniać się zawodowo.

Ze środków budżetowych mogliśmy utrzymać cieszącą się sporym zainteresowaniem transmisję z gniazda sokoła, znajdującego się na kominie elektrociepłowni w naszym zakładzie.

Grupa Azoty Police od początku roku przekazała już prawie 400 tys. złotych na darowizny i 340 tys. zł na działalność CSR.

Grupa Azoty ZAKRozwiń

Wsparcie społeczności na 5 filarach      
Zdrowie i godne życie, tradycja narodowa, edukacja, sport – na tych zagadnieniach skupiała się w największym stopniu polityka społecznej odpowiedzialności biznesu realizowana przez Grupę Azoty ZAK w pierwszym półroczu 2021 r. Mimo pandemicznej rzeczywistości nie zabrakło również projektów z dziedziny kultury.

Na zdrowie!
Na skutek pandemii COVID-19 wsparcie służby zdrowia już w roku ubiegłym stało się priorytetem w ramach działalności na rzecz społeczności lokalnej. Grupa Azoty ZAK inwestuje większość środków z budżetu darowizn właśnie w pomoc placówkom medycznym z województwa opolskiego. Dzięki temu Samodzielny Zespół Opieki Zdrowotnej w Białej zakupił trzy łóżka do intensywnej terapii o wartości blisko 90 tys. zł. Inna placówka z regionu, Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie otrzymał dofinansowanie na poziomie 108 tys. zł z przeznaczeniem na zakup kardiomonitora do komory hiperbarycznej, służącej do leczenia powikłań po COVID-19. Ponadto kędzierzyńska spółka sukcesywne przekazuje SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu środek do uzdatniania ścieków – podchloryn sodu.

Środki przeznaczane na wsparcie placówek medycznych to nie tylko oręże w walce z COVID-19, ale również inwestycja w przyszłość. Zakupiony dzięki dotacjom sprzęt będzie istotnym wsparciem w leczeniu pacjentów z innymi schorzeniami, gdy pandemia dobiegnie końca.

By życie było dobre – wsparcie dla ciała i ducha             
Od 2017 r. Grupa Azoty ZAK sprawuje pieczę nad Domem Św. Karola – placówką dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają stałej opieki. W bieżącym roku kwota wsparcia wynosi 60 tys. zł. W ramach wsparcia działalności socjalno-bytowej środki finansowe powędrowały do Franciszkańskiego Ośrodka Pomocy Dzieciom w Głubczycach, z przeznaczeniem na zakup sprzętu AGD. Dofinansowanie przyznano również Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Nowym Świętowie, dzięki czemu wierni mają szansę uczestniczyć w mszach świętych za pośrednictwem systemu multimedialnego.

Dla Polski i Śląska Opolskiego
Patriotyzm w wymiarze krajowym i lokalnym to jedna z kluczowych wartości wspieranych przez Grupę Azoty. Jej siłę budują inicjatywy realizowane od lat we współpracy z organizacjami działającymi w Kędzierzynie-Koźlu. Przykładem jest Towarzystwo Ziemi Kozielskiej, skupiające miłośników miasta i regionu, które za cel postawiło sobie m.in. szerzenie wiedzy o ziemi kozielskiej, opiekę nad pamiątkami historycznymi oraz inicjowanie wydarzeń kulturalnych i naukowych na terenie powiatu.

Spółka regularnie wspiera działania Fundacji Orląt Opolskich, która corocznie organizuje obchody Święta Kadeta połączone z rocznicą Powstań Śląskich. Inicjatywę w tym drugim zakresie - Rajd Pamięci Powstań Śląskich - zrealizowało w tym roku również Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, otrzymując na ten cel dofinansowanie Grupy Azoty ZAK.

Edukacja i kultura          
Grupa Azoty ZAK wiele uwagi poświęca edukacji ekologicznej różnych grup społecznych i wiekowych. Flagowym projektem w tym zakresie jest program Odpowiedzialność i Troska, który spółka realizuje od 1994 r. W roku 2020 jej działania w ramach walki z pandemią COVID-19 zostały docenione w konkursie programu - European Responsible Care Award, w kategorii Community Support (wsparcie społeczności lokalnej).

Stałym elementem realizacji polityki CSR jest patronat spółki nad szkołami średnimi. W ramach współpracy z jedną z placówek – Zespołem Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu - w tym roku zorganizowano jubileuszową, X edycję konkursu „Chemiczna głowa”, którego Grupa Azoty ZAK od początku jest głównym sponsorem.

Dofinansowaniem spółki zostały objęte różnorodne zewnętrzne projekty o charakterze naukowym, m.in. publikacja naukowa Politechniki Opolskiej, czasopismo poświęcone pracy opolskiej policji oraz zakup robota edukacyjnego na potrzeby Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.

Grupa Azoty ZAK wspiera również kulturę w regionie. W ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kędzierzynie-Koźlu spółka sprawuje mecenat nad cyklicznymi wydarzeniami muzycznymi, takimi jak „Gitariada 40” czy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko”.

Spółka jest głównym sponsorem akcji „Płynne czytanie”, która jest elementem prestiżowych Targów Książki nad Odrą w Kędzierzynie-Koźlu. Podczas rejsu statkiem po Odrze gość specjalny (dotychczas były to m.in. Joanna Szczepkowska i Krystyna Czubówna) czyta i interpretuje wybrany utwór literacki.

Sportowa Opolszczyzna              
W województwie opolskim, gdzie drzemie prawdziwy duch sportu, nawet pandemia COVID-19 nie pokrzyżowała planów organizatorów zawodów. Z inicjatywy MMKS Kędzierzyn-Koźle odbyły się Letnie Mistrzostwa Okręgu Opolskiego, podczas których zawodnicy zaprezentowali nowe stroje z logiem Grupy Azoty ZAK. Ponadto ponad 700 osób pokonało 10-kilometrową trasę Biegu Nyskiego pod patronatem spółki.  

Wsparcie dla inicjatyw sportowych ma charakter długofalowy. Od 2016 r. Grupa Azoty ZAK współpracuje z Towarzystwem Sportowym Chemik, obejmując patronatem działania Akademii Piłkarskiej. To największa tego typu organizacja sportowa w mieście i jedna z największych na Opolszczyźnie.

Wisienką na torcie jest wieloletnia współpraca z parabadmintonistą Bartłomiejem Mrozem – aktualnym Mistrzem Polski, który uzyskał kwalifikację do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Umowa z zawodnikiem została zawarta na kolejny rok. Grupa Azoty ZAK jest z Bartkiem od początku jego kariery, nie tylko wspierając rozwój zawodnika, ale również popularyzując badmintona wśród osób niepełnosprawnych.

Kategorie
Zastosowania
Pełna oferta
Nawozy
zboża ozime
Wyszukiwarka